18.9 C
Paphos
Saturday, April 27, 2024

6σφαιρη η Πάφια ξέσπασε εκτός έδρας σε βάρος του Απόλλωνα Λυμπιών

Σαρωτική και χωρίς να αστειεύεται πέρασε απο τα Λύμπια με μισή ντουζίνα γκολ η γυναικεία ομάδα της πόλης μας επικρατώντας του Απόλλωνα Λυμπιών με το ευρύ 0-6.

Οι κοπέλες της Πάφιας άφησαν πίσω τους την κακή πρεμιέρα και με ένα σοβαρό παιχνίδι κατάφεραν να ανοίξουν λογαριασμό στο πρωτάθλημα παίρνοντας τους πρώτους τους βαθμούς.

Το παιχνίδι απο το πρώτο πεντάλεπτο φάνηκε ότι θα έγερνε προς την πλευρά της ομάδας μας αφού μόλις στο 2ο λεπτό η Μιχαήλ άνοιξε το σκορ. Πριν συμπληρωθεί μισή ώρα παιχνιδιού οι παίκτες του Νεόφυτου Τούρου πέτυχαν άλλα δυο γκολ με τη Χρύσω Μιχαήλ και πάλι στο 23΄και την Κορίνα Πάολα Αδάμου στο 29′.

Η ταχύτητα σκοτώνει

Στο 45′ η 15χρονη Αδάμου διπλασίασε τα προσωπικά της τέρματα και έστειλε την Πάφια στα αποδυτήρια με το πίνακα να γράφει 0-4.

Στο δεύτερο μέρος τα πραγματα κύλησαν κάπως νωθρά όμως λίγο πριν τη λήξη αρχικά η 16χρονη Μιχαήλ πέτυχε χατ- τρικ στο 81′ και η μόλις 13 χρόνων Χριστιάνα Έλληνα στο 86′ διαμόρφωσε το τελικό 0-6.

Στα άλλα παιχνίδια

Στο μεταξύ στο ντέρμπι του Πρωταθλήματος μεταξύ των ομάδων της Barcelona FA και Apollon Ladies το παιχνίδι έληξε στο 1-1.

Η γηπεδούχος ομάδα άνοιξε στο σκορ στο 4ο λεπτό με την Freda και η φιλοξενούμενη ομάδα ισοφάρισε στο 44ο λεπτό με την Rosella.