20.9 C
Paphos
Friday, April 26, 2024

Το «Κύπελλο Πάφου» στο σκητ κέρδισαν οι Τάσος Χαπέσιης και Κωνσταντίνα Νικολάου

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Τάσος Χαπέσιης και η διεθνής σκοπεύτρια της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου Κωνσταντίνα Νικολάου, ήταν οι νικητές στον τρίτο αγώνα σκητ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, σύμφωνα με ανακοίνωση της ΣΚΟΚ.

Ο αγώνας που ήταν για το «Κύπελλο Πάφου» κι έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο 21 και 22 Απριλίου στο επαρχιακό σκοπευτήριο της Πάφου κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα για την εποχή, αφού το ψηλότερο σκορ ήταν μόλις 118/125, αποτέλεσμα που το πέτυχε ο διεθνής σκοπευτής του ΣΚΟΠΑΦ Δημήτρης Κωνσταντίνου, ενώ στον τελικό πέρασε και αθλητής με 111/125.

Σύμφωνα με την ανακοίνωση, πίσω από τον επικεφαλής του προκριματικού πέρασε ο Στέφανος Νικολαΐδης του Σκοπευτικού Ομίλου Λεμεσού με 115/125 και ακολούθησαν οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Τάσος Χαπέσιης και Σωτήρης Αντωνίου με 114/125, ενώ την εξάδα του τελικού συμπλήρωσαν οι αθλητές του ΣΚΟΛΑΡ Σέβος Μήλας με 112/125 και ο έφηβος Αλέξανδρος Παναγή με 111/125.

Η ταχύτητα σκοτώνει

Ο νεαρός, αποχώρησε πρώτος από τη δοκιμασία του τελικού με 13/20 και τον ακολούθησε ο συναθλητής του Σέβος Μήλας με 23/30, ενώ ο Στέφανος Νικολαΐδης με 36/40 περιορίστηκε στην τέταρτη θέση. Ο Σωτήρης Αντωνίου με 46/50 εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο και οι Τάσος Χαπέσιης και Δημήτρης Κωνσταντίνου «μονομάχησαν» για το χρυσό μετάλλιο, το οποίο εξασφάλισε ο Χαπέσιης με 57/60, έναντι 53/60 του Κωνσταντίνου.

Στη γενική κατάταξη του σκητ γυναικών πρώτευσε η Κωνσταντίνα Νικολάου με 106/125, ενώ οι νεάνιδες Σωτηρία Ανδρέου (ΣΚΟΕΠΑ) και Αναστασία Ελευθερίου (ΣΚΟΛΕΜ) ακολούθησαν με 103/125 και 94/125 αντίστοιχα.

Ο νεαρός Αλέξανδρος Παναγή, με το 111/125 εξασφάλισε και την πρώτη θέση στους έφηβους, ενώ ο Σέβος Μήλας ήταν πρώτος στη Β’ κατηγορία με 112/125 και ο μικρός Σωτήρης Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ πρώτος στους παίδες με 110/125. Τέλος, στη γενική κατάταξη των εφήβων της Β’ κατηγορίας κέρδισε ο Κωνσταντίνος Λοϊζίδης του ΣΚΟΛΑΡ με 103/125.