29.9 C
Paphos
Thursday, April 25, 2024

ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ: Στην κορυφή της Κύπρου το Α΄ Λύκειο Πάφου ( 70 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Την 1η θέση στο Παγκύπριο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης στα κορίτσια κατέκτησε χθες το Λύκειο Εθνάρχη Μακαρείου Πάφου, επικρατώντας στον τελικό του Λυκείου Κύκκου Β` Λευκωσίας με 39-35.

Σύμφωνα με την ΚΟΚ, στα κορίτσια, το Λύκειο Κύκκου μπήκε πιο καλά στον αγώνα και είχε προηγηθεί με 9-6 στην πρώτη περίοδο, ενώ διατήρησε το προβάδισμα της και στη συνέχεια με το σκορ να είναι στο 19-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο και σε 26-25 στο τέλος της Γ` περιόδου. Ωστόσο το σχολείο της Πάφου ανέβασε το ρυθμό του στο τέταρτο δεκάλεπτο και έκανε την ανατροπή, φεύγοντας με τη νίκη με 39-35. Κορυφαίες του αγώνα ήταν οι Παπαϊωάννου και Βασιλείου με 10 και 9 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-6, 19-15, 26-25, 35-39

Η ταχύτητα σκοτώνει

Λύκειο Κύκκου Β` Λευκωσίας (Μιχάλης Ματσεντίδης)
Χατζηπιερή, Πηλακούτα 4, Ιωάννου 10, Τσολιά 2, Αναγνώστου 4, Χριστοφή 3, Καλιάνου 6 (1), Θεοδοσίου 6.

Λύκειο Εθνάρχη Μακαρείου Πάφου (Πάνος Πολεμίτης)
Θεμιστοκλέους 6, Βασιλείου 9, Παπαδοπούλου 4, Μακρή 6, Παναγιωτίδη, Ευσταθίου 4, Λαούρη, Παπαϊωάννου 10 (2).

Στα αγόρια την 1η θέση στο Παγκύπριο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης κατέκτησε το Λανίτειο Λύκειο Λεμεσού, το οποίο επικράτησε στον τελικό της Αγγλικής Σχολής Λευκωσίας με 52-47.