19.9 C
Paphos
Thursday, March 28, 2024

Δεν τα κατάφερε ο ΑΠΟΠ απέναντι στην Πετρολίνα ΑΕΚ

Δεν τα κατάφερε τελικά ο ΑΠΟΠ απέναντι στην Πετρολίνα ΑΕΚ στο «Κίτιον Αθλητικό Κέντρο» Λάρνακας. Η ΑΕΚ η οποία πέτυχε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες επικράτησε του ΑΠΟΠ με 106-77, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Με την νίκη αυτή οι Λαρνακείς παραμένουν η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Σέιν Γκίμπσον με 22 πόντους (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) ενώ η ομάδα της Πάφου με δυο παιχνίδια έχει 3 πόντους έχοντας κορυφαίους τους Μίλλικεν 19 (2), Αρτίνο 15 (2) και Άμπραμς 13 (1).

Αρκετά δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ που κατάφερε μετά την συμπλήρωση ενός λεπτού να προηγηθεί με 9-2. Η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ανέβηκε κατά ένα πόντο μέχρι το 4’ όπου το σκορ πήγε στο 13-5, με τον ΑΠΟΠ να πετυχαίνει αμέσως μετά τρίποντο με τον Αρτίνο και να μειώνει σε 13-8, ενώ η ΑΕΚ αντέδρασε και σημείωσε τέσσερις πόντους με τους Τάσιτς και Σέρσι (17-8) μέχρι το 5’. Δυόμιση λεπτά αργότερα το σκορ ήταν στο 20-14, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν δέκα ακόμα πόντους (τέσσερις ο Γκίμπσον, από ένα τρίποντο οι Σιζόπουλος-Παντελή) μέχρι το τέλος της περιόδου, οδηγώντας το σκορ στο 30-14.

Η ΑΕΚ συνέχισε την πολύ θετική της εικόνα και στην Β’ περίοδο, καταφέρνοντας μέχρι το 13:30 να σημειώσει άλλους δώδεκα πόντους, ενώ δέχθηκε τέσσερις, με το σκορ να πηγαίνει στο 42-18. Έπειτα ο ΑΠΟΠ σημείωσε επτά σερί πόντους (από τρεις οι Αρτίνο-Μίλλικεν, ένα ο Άμπραμς) μειώνοντας σε 42-25. Η ομάδα της Πάφου συνέχισε τον πολύ καλό ρυθμό της, καταφέρνοντας μέχρι το 19’ να μειώσει την διαφορά στους εννέα, με το σκορ να είναι στο 47-38. Η ΑΕΚ ωστόσο είχε πιο καθαρό μυαλό στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, σημειώνοντας επτά πόντους (τρεις ο Μπιγκς, από δύο οι Παντελή και Σέρσι) με το σκορ να οδηγείται στο 54-38.

Η ταχύτητα σκοτώνει

Ισορροπημένα ξεκίνησε η Γ’ περίοδος με το σκορ να οδηγείται στο 58-43 μέχρι το 21:30, ενώ στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ σημείωσε τέσσερις ακόμα πόντους με τον Σέρσι (62-43). Ο ΑΠΟΠ προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο η ΑΕΚ έλεγχε το παιχνίδι και μέχρι το 25’ έφερε την διαφορά στους 23 πόντους (70-47). Με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 79-55.

Νωρίς στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ έφερε την διαφορά στους τριάντα πόντους, με το σκορ να είναι στο 91-61, στο 32:30. Μέχρι το 34’ το σκορ πήγε στο 93-66, με τους δύο προπονητές να έχουν ρίξει στο παιχνίδι καλαθοσφαιριστές που είχαν λιγότερο χρόνο συμμετοχής μέχρι εκείνο το σημείο. Οι «κιτρινοπράσινοι» διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα, καταφέρνοντας μέχρι την ολοκλήρωση του να πάρουν μία μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 106-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-14, 54-38, 79-55, 106-77