21.9 C
Paphos
Thursday, March 28, 2024

«Απέδρασε» με το διπλό από το «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» ο ΑΠΟΠ

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο ΑΠΟΠ μέσα στην Λευκωσία, όπου επικράτησε της ΕΘΑ μέσα στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία με 97-88, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.

Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του και να τα δίνουν όλα μέχρι το τέλος για το θετικό αποτέλεσμα. Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση, με τον ΑΠΟΠ να έχει πιο καθαρό μυαλό στο τέλος και να παίρνει την νίκη. Αυτή είναι η δεύτερη διαδοχική νίκη για τον ΑΠΟΠ, αφού είχε επικρατήσει και στην 16ηαγωνιστική μέσα στο «Αφροδίτη» της Ε.Ν. Παραλιμνίου.

Η ομάδα της Πάφου έτσι έφθασε τους 18 βαθμούς, σημειώνοντας την τρίτη της φετινή νίκη σε 15 αναμετρήσεις. Η ΕΘΑ έφτασε τους 21 βαθμούς. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Τζέιμς Μίλλικεν με 29 πόντους (1 ριμπάουντ, 7 ασσίστ).

Η ταχύτητα σκοτώνει

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του, με το σκορ να πηγαίνει στο 6-6 στο 2:30, και ένα λεπτό αργότερα στο 8-8. Μέχρι τα μισά της περιόδου οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους (Χόλλιμον για ΕΘΑ, Νουανκούο για ΑΠΟΠ) οδηγώντας το σκορ στο 10-10, ενώ ακολούθησαν άλλοι πέντε πόντοι για τους φιλοξενούμενους (τρεις ο Άμπραμς, δύο ο Μάρτινς) που έδωσαν προβάδισμα με 15-10 στον ΑΠΟΠ μέχρι το 7’. Η ΕΘΑ απάντησε με τέσσερις πόντους του Γούντς και του Γουίτσε, με τον ΑΠΟΠ να σημειώνει πέντε ακόμα πόντους πριν την ολοκλήρωση της περιόδου με τον Άμπραμς, παίρνοντας προβάδισμα με 20-14.

Πολύ καλά ξεκίνησε την Β’ περίοδο η ομάδα του Γιώργου Μπιτζάνη όπου με επτά πόντους από τον Μπρούκς πήρε προβάδισμα με 21-20 μέχρι το 11’. Στο επόμενο δίλεπτο η ΕΘΑ δημιούργησε πέντε πόντους διαφορά στο σκορ (29-24), ενώ έως το 15’ το σκορ πήγε στο 36-26 υπέρ των γηπεδούχων. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΠ αντέδρασε και μέχρι το 17:30 κατάφερε να μειώσει στους τέσσερις την διαφορά (39-35). Ακολούθως, η ΕΘΑ με δύο διαδοχικά τρίποντα του Γουίτσε έφερε την διαφορά ξανά στους δέκα (45-35), για να μειώσει ο ΑΠΟΠ με τέσσερις πόντους από τους Μάρτιν και Πάπε σε 45-39 μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Ο ΑΠΟΠ μπήκε πιο δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με έξι πόντους (τρεις ο Μάρτιν, δύο ο Μίλλικεν, ένα ο Νουανκούο) ισοφάρισε σε 45-45 έως το 22’. Στο επόμενο τρίλεπτο η ΕΘΑ πήρε προβάδισμα με 51-47, με τον ΑΠΟΠ να ισοφαρίζει στο επόμενο λεπτό με τέσσερις πόντους από τους Άμπραμς και Μίλλικεν (51-51). Στην συνέχεια είδαμε τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 56-56 μέχρι το 28’ ενώ στο επόμενο δίλεπτο σημείωσαν από τρεις πόντους (Μίλλικεν για ΑΠΟΠ, Παπάμιχαηλ για ΕΘΑ) οδηγώντας το σκορ στο 59-59.

Πολύ θετικό ήταν το ξεκίνημα του ΑΠΟΠ στην Δ’ περίοδο, όπου με έξι πόντους (από δύο οι Άμπραμς, Μάρτιν, Μίλλικεν) πήρε προβάδισμα με 65-59, έως το 32’. Δύο λεπτά αργότερα οι δύο ομάδες σημείωσαν από τρεις ακόμα πόντους (68-52), ενώ ακολούθησαν επτά πόντοι για τους γηπεδούχους έως το 36’ (πέντε ο Μπρούκς, δύο ο Γούντς) με την ΕΘΑ να παίρνει προβάδισμα με 69-68. Στο επόμενο λεπτό ο ΑΠΟΠ πέτυχε πέντε πόντους (τρεις ο Μίλλικεν, δύο ο Άμπραμς) και πήρε προβάδισμα με 73-69, με τους γηπεδούχους να απαντάνε σημειώνοντας πέντε πόντους έως το 39’ (από δύο οι Γουίτσε-Χόλλιμον, ένα ο Μπρουκς) και να παίρνουν προβάδισμα με 74-73. Στην συνέχεια το παιχνίδι έγινε… θρίλερ, με τον ΑΠΟΠ να πετυχαίνει τρεις πόντους με τον Μίλλικεν και να παίρνει προβάδισμα με 76-74 και την ΕΘΑ να απαντάει με τρίποντο του Παπάμιχαηλ και μία ελεύθερη βολή του Γουίτσε, παίρνοντας αυτή προβάδισμα με 78-76, είκοσι δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Έπειτα ο Γουίγκινς με δύο ελεύθερες βολές ισοφάρισε σε 78-78, με τον Γουίτσε να είναι εύστοχος σε νέες βολές για την ΕΘΑ, κάνοντας το 80-78. Λίγο πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Μίλλικεν με δύο νέες ελεύθερες βολές, ισοφάρισε σε 80-80 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Ισορροπημένα ξεκίνησε η παράταση, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δύο πόντους (Χόλλιμον για ΕΘΑ, Μίλλικεν για ΑΠΟΠ) στο πρώτο λεπτό. Μέχρι το 42:30 η ΕΘΑ ήταν μπροστά στο σκορ με 88-85, με τον ΑΠΟΠ στο επόμενο ενάμιση λεπτό να πετυχαίνει έξι πόντους (από τρεις οι Μίλλικεν-Γουίνγκινς) και να παίρνει προβάδισμα με 91-88. Μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα ο ΑΠΟΠ σημείωσε έξι ακόμα πόντους (από δύο οι Πάπε, Γουίγκινς και Νουανκούο) παίρνοντας την νίκη με τελικό σκορ 97-88.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 45-39, 59-59, 80-80, 88-97 (Παράταση)