spot_img
spot_img
21.3 C
Paphos
Wednesday, May 12, 2021

Παγκύπριες διακρίσεις για δύο σχολεία της Πάφου σε σχολικούς αγώνες θεάτρου

spot_img
   

Με το δεύτερο και το τρίτο βραβείο, αντίστοιχα, διακρίθηκαν το Λύκειο Α’ Αρχιεπισκόπου Μακαρίου Γ’ Πάφου και το Νικολαΐδειο Γυμνάσιο Πάφου, στους 27ους Παγκύπριους Σχολικούς Αγώνες Θεάτρου για την περιφέρεια Λεμεσού – Πάφου.

Το Λύκειο Α΄ Αρχιεπισκόπου Μακαρίου με την παράσταση «Γκόλφω Forever» σε σκηνοθεσία των φιλολόγων Σοφίας Ιωαννίδου και Ελίζας Χριστοφόρου, και το Νικολαΐδειο Γυμνάσιο με την παράσταση «Οι τρελοί της Βαλένθια» σε σκηνοθεσία των φιλόλογων Άννας Περικλέους και Ελένης Φιλίππου.

   
   

Η απονομή των βραβείων θα γίνει σε ειδική τελετή που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 21 Απριλίου, στη Λευκωσία.

Η ταχύτητα σκοτώνει
   
   

Τα αποτελέσματα των 27ων Παγκύπριων Σχολικών Αγώνων Θεάτρου 2016 έχουν ως εξής:

Η ζώνη ασφαλείας σώζει ζωές

ΑΡΧΑΙΟ ΔΡΑΜΑ
Δεν απονέμεται βραβείο. Η Κριτική Επιτροπή αποφάσισε να απονείμει τιμητικές διακρίσεις εξίσου στα δύο σχολεία που έλαβαν φέτος στους Αγώνες με Αρχαίο Δράμα (αναφέρονται με τη σειρά παρουσίασής τους στους Αγώνες):
Λανίτειο Λύκειο: Σοφοκλή, Τραχίνιαι
Περιφερειακό Λύκειο Αποστόλου Λουκά Κολοσσίου: Αριστοφάνη, Νεφέλες

ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΘΕΑΤΡΟ
Περιφέρεια Λάρνακας – Ελεύθερης Αμμοχώστου
Γυμνάσια:
Έλαβαν μέρος τρία Γυμνάσια.  Η Επιτροπή αποφάσισε να απονείμει μόνο ένα βραβείο.
1ο Βραβείο: Γυμνάσιο Αθηένου: Κυριάκου Κυριάκου, Δύσκολα Χρόνια
Λύκεια:
1ο Βραβείο: Παγκύπριο Λύκειο Λάρνακας: Μιγκέλ Ντε Θερβάντες, Yo soy Don Quijote
2ο Βραβείο: Λύκειο Παραλιμνίου: Αρκά, Βιολογικός Μετανάστης
3ο Βραβείο: Αμερικανική Ακαδημία Λάρνακας: Έρωτος Ψηφί-ΔΕΣ

Συρραφή κειμένων: Ρωμαίος και Ιουλιέτα, Πυγμαλίων, Περλιμπλίν και Μπελίσα των Ουίλλιαμ Σαίξπηρ, Τζώρτζ Μπερνάρντ Σω, Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα

Περιφέρεια Λεμεσού – Πάφου
Γυμνάσια:
1ο Βραβείο: Γυμνάσιο Καλογεροπούλου Λεμεσός: Μάικ Κένι, Το Αγόρι με τη Βαλίτσα
2ο Βραβείο: Γυμνάσιο Αγίου Ιωάννη Κ. Πολεμιδιών: Κωστή Παλαμά, Η Τρισεύγενη
3ο Βραβείο: Νικολαΐδειο Γυμνάσιο Πάφου: Λόπε Ντε Βέγκα, Οι Τρελοί της Βαλένθια

Λύκεια:
1ο Βραβείο: Λύκειo Αγίας Φυλάξεως: Μάρτιν Τσιάρνιν-Τόμας Μίχαν, Άννυ
2ο Βραβείο: Λύκειο Α΄ Αρχιεπισκόπου Μακαρίου Γ΄, Πάφου: Ντίνου Σπυρόπουλου, Γκόλφω for Ever
3ο Βραβείο: Ελληνική Σχολή Πασκάλ Λεμεσού: Δημήτρη Ψαθά, Ένας βλάκας και μισός

Περιφέρεια Λευκωσίας
Γυμνάσια:
1ο Βραβείο: Γυμνάσιο Λατσιών: Έρικ Εμάνουελ Σμιτ, Αγαπητέ Θεέ
2ο Βραβείο: Γυμνάσιο Αρχαγγέλου Λακατάμειας: Γρηγόριου Ξενόπουλου, Το φιόρο του Λεβάντε
3ο Βραβείο: Γυμνάσιο Έγκωμης «Κυριάκος Νεοκλέους»: Ελένης Σεμερτζίδου, Τα Λέμε…Αύριο!

Λύκεια:
1ο Βραβείο: Λύκειο Αρχαγγέλου «Απόστολος Μάρκος»: Μαριβώ, Το Παιχνίδι του Έρωτα και της Τύχης
2ο Βραβείο: The GC School of Careers: Δημήτρη Ψαθά, Ζητείται Ψεύτης
3ο Βραβείο: Λύκειο Ιδαλίου: Πάμελα Ντουρ, Ναρκοπέδιο

ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΘΕΑΤΡΟ
Περιφέρεια Λάρνακας – Ελεύθερης Αμμοχώστου:
Βίκυ Γεωργιάδου, Ηθοποιός
Θέκλα Καρίττεβλη, Θεατροπαιδαγωγός
Χρίστος Παντελίδης, Εκπαιδευτικός
Περιφέρεια Λεμεσού – Πάφου
Γεωργία Μαύρου, Θεατροπαιδαγωγός
Ελένη Αναστασίου, Θεατρολόγος
Χάρις Πισσουρίου, Ηθοποιός
Περιφέρεια Λευκωσίας
Αθηνά Κάσιου, Σκηνοθέτης
Αλεξία Παρασκευά, Ηθοποιός, Εκπαιδευτικός
Νίκανδρος Σαββίδης, Ηθοποιός

ΑΡΧΑΙΟ ΔΡΑΜΑ
Βίκυ Γεωργιάδου, Ηθοποιός
Θέκλα Καρίττεβλη, Θεατροπαιδαγωγός
Χρίστος Παντελίδης, Εκπαιδευτικός

Πηγή: ΚΥΠΕ
Support Local Business
 
 
   

ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

spot_img
spot_img