16.9 C
Paphos
Friday, March 29, 2024

Σπουδαία νίκη του ΑΠΟΠ σε βάρος της Ομόνοιας

Με μια σπουδαία νίκη σε βάρος της Ομόνοιας προχώρησε με τις υποχρεώσεις του ο ΑΠΟΠ κερδίζοντας στο κλειστό Άκης Κλεάνθους την ομάδα της Λευκωσίας με σκορ 73-54.

Ο ΑΠΟΠ μπήκε από το πρώτο δεκάλεπτο δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα στο σκορ με 19-15. Έκτοτε δεν κοίταξε ποτέ πίσω και σαφώς ανώτερος από την αντίπαλο ομάδα η ομάδα του Αντώνη Δημητρίου πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενη με 40-30.

Στο δεύτερο μέρος οι κυανόλευκοι της Πάφου διατήρησαν το προβάδισμα διευρύνοντας τη διαφορά στους 15 πόντους κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 57-42.

Η ταχύτητα σκοτώνει

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΠ έδειξε ποιος ήταν το αφεντικό του αγώνα και με τελικό σκορ 73-54 πήρε το ροζ φύλλο αγώνα κερδίζοντας ταυτόχρονα μια θέση στα προημιτελικά του πρωταθλήματος Β1 κατηγορίας καλαθόσφαιρας ανδρών.