16.9 C
Paphos
Friday, March 29, 2024

ΕΘΝΙΚΗ U16: Σπουδαία εμφάνιση με ανατροπή σκορ για την Εθνική μας (Διαβάστε τους σκόρερ)

Αν και η Κύπρος ήταν πίσω στο σκορ για μεγάλο διάστημα στον αγώνα κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν, στο τέλος πέτυχε την μεγάλη ανατροπή και πήρε το ροζ φύλλο αγώνος. Εντυπωσιακοί ήταν όλοι οι Κύπριοι διεθνείς, που πάλεψαν το παιχνίδι, αν και βρέθηκαν πίσω με 15 πόντους διαφορά, και στο τέλος πήραν την μεγάλη νίκη. Πολύ σημαντική ήταν η παρουσία των περισσότερων από 700 φίλων της Εθνικής μας ομάδας, που έδωσαν το παρόν τους στο “Στάδιο Ελευθερία” και έσπρωξαν και αυτοί με τον δικό τους τρόπο τους διεθνείς μας στην μεγάλη τους νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με την Κύπρο να παίρνει ελαφρύ προβάδισμα ενός πόντου με το σκορ να φθάνει στο 17-16. Στην δεύτερη περίοδο ωστόσο το Αζερμπαϊτζάν ήταν ιδιαίτερα ανεβασμένο μέσα στο παρκέ, καταφέρνοντας να δημιουργήσουν σημαντική διαφορά δεκαπέντε πόντων, με το σκορ να φθάνει στο 42-27 με το τέλος του ημιχρόνου.

Πολύ βελτιωμένη ήταν η εικόνα που έβγαλαν στον αγωνιστικό χώρο οι διεθνείς της Κύπρου στην τρίτη περίοδο. Το συγκρότημα των Μιχάλη Μιχαήλ και Αντώνη Δημητρίου ήταν σαφώς ανεβασμένο, καταφέρνοντας να μειώσει στο σκορ σε 55-48 με το τέλος της περιόδου. Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε και στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εθνική Κύπρου, που ήταν σαφώς ανώτερη μέσα στο γήπεδο από το Αζερμπαϊτζάν. Το τέλος του αγώνα βρήκε την Κύπρο να παίρνει την μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 63-62.

Η ταχύτητα σκοτώνει

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Πόλυς Ηλιάδης που σημείωσε 22 πόντους (6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ, 4 κλεψίματα). Εξαιρετικοί ήταν και οι Ρομπέρτος Αλεξάνδρου με 10 πόντους (9 ριμπάουντ, 3 ασσίστ, 3 κλεψίματα), Ραφαήλ Παπαϊωάννου με 8 πόντους (11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα) και Δημήτρης Παπαλουκάς με 8 πόντους (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ, 7 κλεψίματα).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 42-27, 55-48, 62-63

Εθνική Αζερμπαϊτζάν Κ16 (Σάμιτ Νουρουζάντε)

Ακούντοβ 12, Σιρζάντοφ 2, Ε. Ντόνατ 2, Σ. Ντόνατ 13 , Τορνίκε 4, Κιρτάτζε 13 (1), Μαμίσοβ 8, Μολενχάουερ 8.